fbpx

Ukochane seriale wszech czasów

Kiedy chodzi o sprawy najważniejsze, wszystko jest bardzo proste. Proste jak ten post, w którym opowiem o serialach, które mają w moim sercu najzaszczytniejsze miejsce w samym jego ciepłym środeczku.

Californication

Tom Kapinos posługuje się wulgarną estetyką i sensacyjną fabułą, aby ostatecznie opowiedzieć nam niesłychanie liryczną i pełną subtelnych kolorów historię losów Hanka Moody’ego – pisarza o dobrym sercu, słabej woli i wielkim talencie. Skomplikowana opowieść o relacji pisarza i matki jego dziecka – Karen to jedna z najpiękniejszych historii miłosnych naszych czasów.

Matki, żony i kochanki

Dziś już nie ma: prawdziwych cyganów i takich seriali jak ten. Przede wszystkim mamy szansę zobaczyć cztery zachwycające aktorki w rolach głównych, Jana Englerta w doskonałej formie (aktorskiej też, ale przede wszystkim – tenisowej!), Mateusza Damięckiego słodszego niż miód i Annę Muchę obalającą stereotyp serialowej „głupiej nastolatki”. Do tego przepiękne literackie dialogi, gry słów między bohaterami, twórcze wykorzystanie znanych kodów kulturowych. A na deser dostajemy prawdę psychologiczną i wiarygodne, złożone relacje na ekranie. W pigułce: ten serial to hołd złożony kobiecej naturze oraz językowi polskiemu.

How I met your mother

Oczywiście, mogę pisać, że to naprawdę zabawny serial. Mogę też wspomnieć o oryginalnej konwencji wykorzystującej retrospekcje i futurospekcje. Jasne, postaci są skomplikowane, wiarygodne i charakterystyczne… Tylko, że to nie są powody, dla których ogląda się ten serial. HIMYM ogląda się dlatego, że karmi naszego wewnętrznego romantyka i podsyca marzenia o istnieniu Tej Jedynej Osoby, na którą warto czekać całe życie.

Złotopolscy

„Kacper, wracaj do domu” – powiedział Dionizy drżącym głosem do telefonu komórkowego, który trzymał w swojej dłoni po raz pierwszy w życiu. „Panie Boże, spraw, proszę, żebym się dostał do Randki w ciemno i żebym napił się kawy z Niną Terentiew” – modli się wieczorem Waldek, klęcząc przed oknem w ogrodniczkach i słomkowym kapeluszu. Wiesiek pilnuje komisariatu na Centralnym, Marylka walczy o równouprawnienie na posterunku, Marta jeździ na stacjonarnym rowerku, a Eleonora jak zwykle wkur*iona… Kocham.

Tygrysy Europy

„Cigaretten nach Berlin, skacowany celnik śpi…”

Przede wszystkim ten serial kojarzy mi się z moim Dziadkiem Zbyszkiem i dla mnie to wystarczająco mocny argument przemawiający za jego wysoką wartością. Jeśli jednak musiałabym coś do tego dodać, pewnie zwróciłabym uwagę na pierwszorzędne poczucie humoru twórców, inteligencję aktorów i pawie w ogrodzie. Ach, jest jeszcze przecież Młody Paweł Deląg, także tego…

Wonder Years

O Dziadku już było, teraz będzie o Tacie. Odkąd pamiętam, ten serial oglądało się u mnie w domu, najpierw na TV PULS, później TVP Seriale, ostatnio powtarzają go też na Comedy Central. Jeśli ktoś pamięta ten serial, zrozumie też pewnie, dlaczego gdy w czasach licealnych wracałam do domu po imprezie, Tata pisał do mnie, że „światło zapalone”… Niektórzy twierdzą, że wszyscy jesteśmy Chrystusami, inni, że Hamletami, ale ja sądzę, że wszyscy jesteśmy tak naprawdę Kevinem Arnoldem zakochanym w Winnie Cooper.

Sex and the city

Big czy Aiden? Ja o każdej porze dnia i nocy poszłabym za Aidenem (koleś był stolarzem, come on!). Wracam do tego serialu regularnie, lubię włączyć losowy odcinek tylko po to, żeby zobaczyć się z Carrie, Samanthą, Mirandą i Charlotte. Ostatnio usłyszałam od jednej znajomej, że im jest starsza, tym gorsze ma zdanie na temat SATC. U mnie wygląda to zupełnie na odwrót: z każdym kolejnym rokiem życia przybywa mi szacunku, zrozumienia i sympatii do tej opowieści. Dodatkowo, ten serial bardzo stylowo się starzeje. Niesamowite stroje Carrie czy ekstrawaganckie miejsca spotkań bohaterek z biegiem lat nabierają wyrazistości i znaczenia, są już obecnie czytelnym symbolem tego serialowego świata powołanego do istnienia dwadzieścia lat temu.

Bojack Horseman

„You wanna know how i met your mother? Do I look like Josh Radnor to you? (…) Nothing?Nothing for Josh Radnor? How quickly we forget…” – powiedział Bojack w najnowszym, czwartym sezonie.

Tutaj najbardziej zachwycam się szczegółowością wykonanej animacji, mogę oglądać każdą scenę po kilka razy tylko po to, aby tropić ukrytych na dalszych planach znaczących detali (serio, w jednej ze scen grupowych na drugim planie stoi gęś, która poprawia sobie od niechcenia biustonosz!). Ukłony dla autorów za wykreowanie tak abstrakcyjnego a jednocześnie spójnego i przekonującego świata.

Czterdziestolatek

Jeśli nie wiesz, co ma wspólnego Stefan Karwowski z Ernestem Hemingwayem, to znak, że powinieneś odświeżyć sobie pierwszy odcinek „Czterdziestolatka”. Jeśli nie słyszałeś nigdy o Kobiecie Pracującej, Madzi ani inżynierze Gajnym – nie denerwuj mnie i odpalaj cały sezon. Hasło: Bodzianowicz, odzew: Marzanek.

Tak wygląda moja złota lista. Czy te seriale mają jakiś wspólny mianownik? Zdecydowanie tak: sprawiają, że życie wydaje mi się lepsze niż bez nich.

~K.

Ilustracja: “Californication” (2007-2014), główny twórca: Tom Kapinos

Proponowane teksty